Biopotraviny

Luštěniny, sýry, ovoce, zelenina, pečivo, sirupy, soli, čaje, kávy, čokolády i brambůrky. To vše se dá koupit také v biokvalitě. Přesto, že podstatná část Čechů neví, co přesně biopotraviny jsou, stávají se čím dál častější součástí nákupního košíku. Produkty z kontrolovaného ekologického zemědělství jsou trendem dnešní doby, který se nestále rozšiřuje.

 

Zemědělci a farmáři, kteří chtějí prodávat své výrobky certifikovaně pod značkou „bio“ nesmějí používat pesticidy a průmyslová hnojiva, nesmějí zvířatům podávat hormony ani provádět výměny genů. Podléhají kontrole udělovatele certifikátu, což je v České republice nejčastěji společnost Biokont, jejíž výrobky poznáte podle „zelené zebry“ na obalu produktu.

Zatímco dříve se biopotraviny kupovaly především v malých specializovaných prodejnách, dnes jsou běžně dostupné v supermarketech. Velkoobchodníci včas zareagovali na sílící poptávku a ne všechny výrobky označené „bio“ jsou skutečné biopotraviny. „Je třeba se podívat, jaký certifikát daný výrobek má. V supermarketech se někdy objevují produkty, které se tváří jako biopotraviny, ale certifikát nemají žádný,“ upozorňují specializovaní prodejci.

Vědecké studie již několikrát prokázaly pozitivní přínos biopotravin pro zdraví člověka, právě proto se v Česku rozjíždí programy podpory biopotravin do školských zařízení. Podobný projekt podpořilo také Ministerstvo zemědělství.

Nevýhodou biopotravin je však vysoká cena. „Za kvalitu se holt platí, kvůli tomu se daří prodeji biopotravin spíše ve velkých městech a bohatších oblastech,“ zmiňují se odborníci. Biopotraviny u nás nakupuje zhruba třetina obyvatel, 70% Čechů ale ví, kde je má hledat. Mezi nejčastější důvody podle agentury KPMG patří právě již zmíněná cena a také nedůvěra v kvalitu. Výzkumníci se domnívají, že lidé nevidí rozdíl mezi běžnými produkty a výrobky v bio kvalitě.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>