Palety v interiérech – hrozí nám nebezpečí?

Paletový nábytek je v poslední době velmi oblíbenou možností, jak si vyrobit postel, stůl, úložné prostory, nebo třeba dekorační prvky. Stejně jako má příznivců má ale i odpůrců. A to nejenom z hlediska estetického, ale také z hlediska zdravotního. Současná výroba palet sice nepočítá s použitím žádných pro tělo škodlivých látek, ale to neznamená, že jsou palety za všech okolností bezpečné.

Je důležité, odkud je berete
Nejdůležitější je vědět, co se vlastně s konkrétní paletou dělo, než jsme ji v našem interiéru použili. Je třeba mít na paměti, že se jedná o výrobek určený primárně k přepravě. Nachází se tedy primárně venku či na návěsech kamionů, což je v obou případech poměrně nečisté prostředí. Kromě běžné špíny nemusí být výjimkou ani skvrny od různých nebezpečných látek. Prioritou by tedy mělo být kupovat především palety nové, které jdou přímo z výroby. U nich podobná rizika rozhodně nehrozí.

Pozor na případnou vlhkost
Dalším důležitým aspektem, na který bychom měli dát pozor, je samozřejmě také jejich vlhkost. Každý dřevěný výrobek totiž vyžaduje určitý stupeň vysušení. Při skladování však může dojít ke zvýšené hladině vlhkosti. To může v našem interiéru znamenat problémy, jelikož uvnitř palety, ale i na jejím povrchu může docházet k tvorbě plísní nebo různých hub. A ty již pro náš organismus rozhodně škodlivé jsou.

Prevencí může být kvalitní opracování
Pokud však chcete mít stoprocentní jistotu nezávadnosti daných palet, určitě je třeba zaměřit se i na jejich opracování. To by mělo zahrnovat kromě povrchového broušení také nátěr. Ten navíc dodá dané paletě mnohem příjemnější vzhled, díky čemuž do našeho interiéru mnohem lépe zapadne, než její surová forma. Taková úprava v kombinaci s novou paletou rozhodně ničím neškodí a je plnohodnotným kusem nábytku.

1 komentář

  • Bobinka Permalink

    Již jsem se s tímto tématem na netu setkala. Je to pěkné, ale myslím si, že to musí být velice nepraktické, co se týká utírání prachu.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>