Šperky, aneb co je diadém?

Spousta lidí nezná diadém. Přesněji řečeno, mnozí vědí, že existuje, viděli ho, někteří ho dokonce i vlastní, ale nevědí, že se tomu tak říká. Diadém je totiž něco jako slavnostní čelenka.

Tak především slovo diadém pochází z řečtiny a již ve svém původu se jednalo o výsostnou ozdobu hlavy. Diadém představoval ve starověku královskou korunu. Zatímco v dnešní době je diadém považován za čistě dámskou, spíše dívčí, vlasovou ozdobu, která se hodí pouze na slavnostní události jako jsou plesy, svatby nebo na karnevalové večírky, v minulosti se většina diadémů objevovala především na hlavách mužů ve formě královských a panovnických korun. Dokonce lze s určitostí tvrdit, že první diadém nosil muž a zřejmě vypadal obdobně jako ten, který známe z obrazů a filmů, kde s ním byl vyobrazen zejména Julius Caesar.

Pro diadém odjakživa platilo, že jeho nositel zaujímá ve společnosti nejvýznamnější postavení. Ať již to v minulosti byli králové, královny a jejich rodinní příslušníci (královna matka, princezna, princ…), nebo dnes nevěsty či středoškolské maturantky na maturitních plesech. Všechny tyto osoby si zaslouží zvýšenou pozornost, obdiv a oslavu. Je třeba si tuto informaci zapamatovat!

Jak již asi z textu vyplynulo, existuje rozdíl mezi obyčejnou čelenkou za uši, kterou známe dnes jako docela běžnou vlasovou ozdobu, a diadémem. Nejen, že diadém se užívá pro zvláštní životní příležitosti, ale rozdíl mezi ním a čelenkou spočívá i v použitých materiálech. Zatímco obyčejná čelenka za uši je většinou vyráběna z plastu, základním rysem diadému v pravém slova smyslu jsou kovy a polodrahokamy. Ačkoli dnešní bižuterie, především kvůli snížené ceně, na této podmínce netrvá, pravé diadémy by měly být vyráběny ze zlatých nebo stříbrných pásků. Jako ozdobné doplňky pak většinou posluhují drahé kameny – od smaragdů až po křišťály, nebo perly, které umocňují v nositelce pocit vznešenosti a bohatství.

Diadémy se na rozdíl od ostatních vlasových doplňků řadí mezi šperky. Kovové kroužky se nasazují vertikálně na hlavu nebo se opatrně vsazují do složitých slavnostních účesů. V případě nevěst může být na diadému uchycen i závoj.

Obecně platí, že diadém nebývá levnou záležitostí. I proto se ho ve svém životě většina žen vzdává navzdory situacím, kdy by si jej mohla dovolit nasadit. Dokonce i kousky z tzv. bižuterie mají svou hodnotu a jejich účelnost je pro ženu méně než sporadická. Uznejte sami, že obyčejná žena (žena, která není členkou žádné současné královské rodiny) se v průměru vdává jednou za život, jednou absolvuje svůj maturitní ples a jen párkrát se na karnevalový večírek dostaví v roli urozené princezny nebo královny. Takže se vlastnit diadém vlastně vůbec nevyplatí. Přičemž ještě se pro karnevaly diadémy vyrábějí z papíru, což pro konkrétní zábavný večer většině dívek a žen, i některým mužům, bohatě dostačuje a netřeba si proto pořizovat drahou, sic krásnou, korunku.

I přesto je ale diadém považován za jeden z nejkrásnějších, nejvznesenějších a nejpožadovanějších šperků světa. (Možná i proto jsou Miss po celém světě korunovány právě tímto šperkem?) – a každá malá holčička si přeje mít královskou korunku a některé ženy z této touhy nikdy nevyrostou. Některé si své přání splní. Účastní se soutěží krásy, některé se pro to vdávají, samozřejmě především z lásky, a některé si svůj princeznovský večer užijí na zmiňovaném maturitním plese. V České republice ale bohužel většinou s replikami a bižuterními kousky. Krásné, vzácné a drahé diadémy zůstávají v muzeích a trezorech.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>